Paths
DAY#1 // 25/06/18
08:30
19:00
Registration Desk open to delegates
Main Hall
09:00
18:00
EBU Documentary Experts Group Meeting
Lounge
Axel Arnö
09:00
12:30
PiXii open to professionals
Musée Maritime
11:00
12:15
Digital Culture Kick-Starter: Culture
Auditorium Musée Maritime
Stéphane Malagnac
Amandine Collinet

Chloé Jarry
Agnès Alfandari
Audrey Pacart
12:15
13:30
Digital Culture Cocktail : Culture
Musée Maritime
13:00
14:30
Emerging Francophone Producers Meet-ups
Conference Room
Mara Gourd-Mercado
Christophe Salomon
13:00
15:00
Japan Lunch
Musée Maritime - 1st Floor
Patrick Hoerl
Yuri Sudo
14:30
15:30
Newcomers Market Presentation
Meeting Room
Pauline Mazenod
Björn Jensen
15:00
15:30
30 Minutes with Carlyn Staudt, Love Nature
Agora
Carlyn Staudt
15:00
16:15
Line-up France Télévisions
Auditorium
15:30
17:30
Natural History & Wildlife Pitch
Agora
Clare Birks
Andrew Solomon
16:30
17:45
Panel “Culture and Heritage: audacity, innovation and opportunities”
Auditorium
Bertrand Dicale
Muriel Meyer-Chemenska
Laure Pressac
Gabriele Bertolli
Guilaine Legeay
17:00
18:00
Eurodoc Presentation
Meeting Room
17:30
19:00
Digital platforms, the new broadcasters
Agora
Audrey Pacart
Xavier Aaronson
Philippe Lamarre
Jeanne Dompierre

18:00
19:00
Réunion de la commission des Médias Francophones Publics
Conference Room
Caroline Behar
18:15
19:00
RMC Découverte Presentation
Auditorium


19:00
21:00
Bell Fund Happy Hour
Terrace Musée Maritime
19:00
22:00
Samurai Screening and Cocktail Buffet
Aquarium La Rochelle
DAY#2 // 26/06/18
08:30
19:00
Registration Desk open to delegates
Main Hall
09:00
10:00
Networking Breakfast : Commissioning Editors & Cultural Stakeholders
Restaurant
Christophe Salomon
Maité Labat
09:00
12:30
PiXii open to professionals
Musée Maritime
09:00
11:00
Press Conference SCAM
Lounge
Julie Bertuccelli
Hervé Rony
Elisabeth Kapnist
09:30
11:00
Arts, Culture & Heritage Pitch
Agora
Mara Gourd-Mercado
Nick Ware
10:45
13:00
Social & Human Interest Pitch
Auditorium
Hind Said

11:00
12:00
Blue Chip Culture: Dead or Alive?
Agora
Stephen Hunter
Gary Glassman
Emma Cahusac
Bill Gardner
Mark Bell
11:00
12:15
Digital Culture Kick-Starter: Science & Nature
Auditorium Musée Maritime
Stéphane Malagnac
Luc Reder
Stéphanie Targui
Marie Wacrenier
Fabio Niccolini
Ivan Maucuit
Pierre Block de Friberg
Olivier Mercoli
11:00
11:30
Meet the Executives Arts & Culture #1
Meeting Room
Peter Hamilton
Caroline Behar
11:00
12:00
Storytelling reality : the digital opportunity
Lounge
Chloé Jarry
Alexandre Hallier
Théo Laboulandine
Laurent Duret
Poulain Henri
12:00
12:30
Meet the Executives Arts & Culture #2
Meeting Room
Peter Hamilton
Jessica Raspe
12:00
13:00
Press conference SPI
Lounge
12:15
13:30
Digital Culture Cocktail: Science & Nature
Musée Maritime
13:00
14:00
Cocktail Reception of the new FIPADOC
Lounge
14:00
18:00
EBU Science & Knowledge Group – Plenary Meeting
Conference Room

14:30
15:30
CNC Presentation - Support to Documentaries
Auditorium



Christophe Tardieu
Vincent Leclercq
Anne D'Autume
15:00
15:30
Meet the Executives Arts & Culture #3
Meeting Room
Peter Hamilton
Arild Erikstad
15:30
16:30
China One-Hour Showcase
Auditorium
Mathieu Bejot
15:30
17:30
Matchmaking Session: Co-production with Canada
Lounge
15:30
18:00
One-to-one meetings: Social & Human Interest, Arts & Culture + Pitch Debrief
Restaurant
Pauline Mazenod
Jan Rofekamp
15:30
17:00
Pitch of 6 immersive projects for museum installations on the Climate/Ocean theme
Auditorium Musée Maritime
Audrey Pacart
Dominic Desjardins
16:30
17:30
YouTube : issues and opportunities for the doc?
Agora
Marc Bourhis
Julien Goetz
Eva Zadeh
Gilles Boussion
Gilles Freissinier
Annick Jakobowicz
17:00
19:00
ARRI Drinks
ARRI Booth
17:00
19:00
Celtic Connect Drinks
Celtic Connect Booth
17:00
18:00
POLISH DOCS Drinks
POLISH DOCS Booth
17:30
18:00
Adapt or Die, Part 1: "The Cleaners", An Anti-Case-Study
Auditorium
Peter Hamilton
Christian Beetz
17:30
18:30
HellasDoc Drinks
HellasDoc Booth
18:00
19:00
Adapt or Die, Part 2 : The Future of Pubcasters
Auditorium
Peter Hamilton
Germaine Deagan-Sweet
Rudy Buttignol
Axel Arnö
18:00
19:00
AP Archive Drinks
AP Archive Booth
19:00
22:00
Canada Happy Hour
Terrace Musée Maritime
19:00
21:30
China's Night
External Venue
DAY#3 // 27/06/18
08:30
19:00
Registration Desk open to delegates
Main Hall
09:00
10:00
Archives & new storytelling, a history of love
Agora
Laurent Duret
Amandine Collinet
Yoann Gantch
Melanie Rosencwajg
Karen Shainyan
Bruno Masi
09:00
10:00
AST, Science Producers Breakfast
Conference Room
09:00
12:30
PiXii open to professionals
Musée Maritime
09:30
10:00
Meet the Executives Arts & Culture #4
Meeting Room
Peter Hamilton
Roberto Pisoni
10:00
11:00
INA: Announcement of the winners of INALAB 2018
Agora
Agnès Chauveau
Laurent Vallet
10:00
11:00
Science: The Great Narrative Experiment
Auditorium
Ruth Berry
Melanie Wallace
Xavier Aaronson
Adam Jacobs
Sue Dando
10:30
11:30
Produire en région
Conference Room


11:00
12:15
Digital Culture Kick-Starter: Heritage
Auditorium Musée Maritime
Stéphane Malagnac
Etienne Tellier
Frédéric Purgal
Philippe Rivière
Ariane Orsini
Emmanuel Rouillier
Vincent Bordes
Stéphanie Lhortolary
11:00
13:00
EBU Science Pitch
Auditorium
John Farren
Marie Beuzard
11:00
11:30
Meet the Executives Arts & Culture #5
Meeting Room
Mark Bell

11:30
12:00
Culture in Motion with TV5Monde Digital Strategy
Agora
Cécile Queniart
11:30
12:30
Pour un service public télévisuel régional : Présentation des Contrats d'Objectifs et de Moyens 2018-2020 de la Région Nouvelle-Aquitaine
Side Room
Eric Correia
11:30
12:30
SATEV Press Conference
Conference Room
12:15
12:45
Introduction to Creative Europe
Auditorium Musée Maritime
Margaux Lacoste
12:30
13:00
Meet the Executives Arts & Culture #6
Meeting Room
Peter Hamilton
Emelie Persson
12:30
13:30
Ministry of the Armed Forces - DPMA Drinks
Ministry of the Armed Forces - DPMA Booth
12:45
13:45
Digital Culture Cocktail: Heritage
Musée Maritime
13:00
14:30
Lunch History On TV: Memos to the Future
Lounge
Josette D. Normandeau
Stephen Hunter
14:30
18:30
1ère Rencontre du Tourisme 3.0 : Le digital au service de l’expérience touristique
Musée Maritime
Marc Bourhis
Cécile Cros


14:30
15:00
30 Minutes with Richard Maroko, Science & Vie TV
Conference Room

14:30
15:30
Master Class "The Art of Museums"
Agora
Christian Beetz
Chloé Jarry
Saskia Bakhuys-Vernet
Dieter Schneider
Mara Gourd-Mercado
Nick Ware
Mark Colly
Cristina Alovisetti
15:00
16:30
Canal + and Planète + Presentation
Auditorium
15:00
17:30
One-to-one meetings: Science + Pitch Debrief
Meeting Room
Pauline Mazenod
Jan Rofekamp
15:30
17:30
Culture & Digital Creation Pitch
Agora
Mara Gourd-Mercado
Nick Ware
16:30
17:30
Groupe AB Presentation
Auditorium

17:00
18:30
German Documentaries/AGDOK Drinks
German Documentaries/AGDOK Booth
17:00
18:00
Pitch the Doc Drinks
Pitch the Doc Booth
17:00
20:00
Press conference of the Independent Audiovisual Production Union (USPA)
Lounge
Stéphane Milliere
Stéphane Le Bars
Marie-Hélène RANC
Loïc Bouchet
Arnaud De Mezamat
17:30
19:00
EDN Drinks
EDN Booth
18:00
19:00
Screening/Master Class of “Equator – No Shadows” by ZDF, ARTE and ZDF Enterprises
Auditorium Musée Maritime
Marita Hübinger
Daniel Saltzwedel
Kay Meseberg
18:30
21:00
Canal + & Planète + Reception
External Venue
19:00
21:00
Curiosity Stream/ZDF Happy Hour
Terrace Musée Maritime
DAY#4 // 28/06/18
08:30
19:00
Registration Desk open to delegates
Main Hall
09:00
12:30
PiXii open to professionals
Musée Maritime
10:00
12:00
History Pitch
Auditorium
John Farren
Stephen Hunter
11:00
12:15
Digital Culture Kick-starter: Education
Auditorium Musée Maritime
Stéphane Malagnac
Daniel Khamdamov
Lionel Guillaume
Fabien Collini
Martin Landry
12:00
13:00
ARTE Presentation: Arts & Culture line-up
Auditorium
12:15
13:30
Digital Culture Cocktail: Education
Musée Maritime
13:00
14:30
ARTE Reception
External Venue
14:30
17:00
One-to-one meetings: History + Pitch Debrief
Meeting Room
Jan Rofekamp
Pauline Mazenod
17:00
18:00
Awards Ceremony
Auditorium
Mathieu Bejot
Patrizia Mancini
18:00
19:00
Closing Drinks
Lounge
powered by